Розробки уроків

Трудове навчання

2 клас

Тема. Композиції із природних матеріалів ( насіння, плоди, крупи). Послідовність дій та безпека праці під час виготовлення виробів з природних матеріалів. Практична робота: аплікація з крупів «Соняшник».

Мета. Формувати загальнонавчальну компетентність: співпрацювати в парі; здоров'язбережувальну компетентність: правильно сидіти за партою. Формувати навички роботи з природним матеріалом.; розвивати фантазію, уяву, творчість; вдосконалювати вміння працювати за планом, виховувати відповідальність за доручену справу, охайність, поважне ставлення до праці, до людей труда.

Обладнання: ілюстрації із зображенням соняшника, картон, крупи, ножиці, клей, пензлик.

Хід уроку

І.Організаційний момент

Я всміхаюсь сонечку:
- Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квітоньці -
Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику:
- Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся -
Зичу їм добра!

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Відгадування загадки про соняшник.

На городі в нас росте
Сонце ясне, золоте,
Жовте око, жовтні вії
Та чомусь воно не гріє.

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку

  • Сьогодні ми будемо працювати з природним матеріалом.

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

· Бесіда про правила безпеки на уроках трудового навчання

Учні повинні:

- приготувати своє робоче місце;

- на уроці бути уважними;

- переходити на друге місце без дозволу вчителя забороняється;

- уважно слухати інструктаж щодо виготовлення виробу;

- перевірити справність інструментів;

- роботу розпочинати лише з дозволу учителя;

- використовувати інструмент за призначенням.

2. Бесіда про організацію робочого місця.

- Розгорніть підручник.

Розгляньте, які речі повинні бути в папці

Згадайте, як правильно сидіти за партою.

  • Під час роботи учень повинен тримати своє місце в належному порядку.
  • Після роботи акуратно прибрати його. Скласти відповідний інвентар, вимити руки з милом і витерти рушником.
  • Інструменти зберігати у папці.
  • За столом сидіти рівно, не сутулитися.

3.У якій послідовності треба виконувати роботу?

  • Обдумування майбутніх дій.
  • Складання плану.
  • Виконання дій за планом.
  • Перевірка виконаної роботи, внесення поправок.

V. Фізкультхвилинка

4.Демонстрація та аналіз зразка.

бесіда про правила безпеки при роботі з природним матеріалом.

  • Не можна куштувати природні матеріали;
  • інстументи для праці слід зберігати у спеціальних коробках, пакетах, підставках;
  • після використання інструментів їх слід повернути на місце зберігання

5. інструктаж учителя.

  • Підготуйте картон - основу того кольору, який бажаєте.
  • Уважно розгляньте малюнок соняшника.
  • Змастіть клеєм спочатку середину соняшника.
  • Зверху насипте крупи і зачекайте , поки просохне.
  • Так зробіть з іншими деталями соняшника.
  • Готову аплікацію покладіть до повного висихання клею.

VІ. Практична робота учнів

VІІ. Виставка та оцінювання робіт

-Яка робота сподобалась найбільше?

- Чия робота найохайніша?

- Хто припустився помилки?

VІІІ. Підсумок уроку

-Над чим працювали на уроці?

-Чи сподобався вам урок?

-Як правильно підготувати своє робоче місце?

-Яких правил безпеки слід дотримуватися на уроці трудового навчання?

-Які прислів'я про працю ви вже знаєте?

Діло майстра величає!

Хто багато робив, той і багато знає.

одайте текст тут...


Інтегрований урок

(Трудове навчання.Літературне навчання. Музика)

2 клас

Тема. Творчий проект «Збережи ялинку»

Мета. Сприяти усвідомленню учнями потреби захисту зелених насаджень; вчити дітей планувати свої дії, узагальнювати результати роботи; розвивати творчість, фантазію, уяву; формувати інформаційну, комунікативну, соціальну компетенції; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до зелених насаджень.

Обладнання. Мультимедійна презентація, назви груп, вироби групи «Трударики», ескіз кольорової обкладинки.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Як святкувати Новий рік з ялинкою і не завдати їй шкоди?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Відгадайте загадку

Зелену сукню маю -

Її ніколи не знімаю.

Один єдиний раз на рік

Зірками прикрашаю.

(Ялинка)

Вчитель

З яким святом ми пов'язуємо слово «ялинка»? Так, незабаром свято Новий рік. Головним атрибутом Новорічних свят є ялинка. Кожна сім'я традиційно прикрашає свою оселю ялинкою чи сосною.

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.

Але чи задумувались ви про те, якої шкоди це завдає нашій природі?

Як ви думаєте, що ми можемо зробити для новорічної красуні, щоб зберегти її? Формування груп для проведення пошукової роботи та творчої діяльності.

ІV.Повідомлення теми, мети уроку.

V.Робота над темою уроку.

Учитель. Чому ми святкуємо Новий рік з ялинкою?

1. Звіт групи «Пошуковці»

Учень.

Ми провели пошукову роботу і з'ясували, що традиція прикрашати ялинку дуже стародавня, - їй понад 2 тисячі років. Раніше люди вважали, що всі дерева наділені добрими силами, що в них живуть добрі духи. Люди прагнули задобрити цих духів, розвішували на деревах пригощання і подарунки.

Учениця.

Вічнозелена ялинка посідала серед усіх дерев особливе місце: вона була священним центром, «світовим древом», символізуючим саме життя і нове відродження з темноти і мороку.

Учень.

У 1699 році Російський цар Петро І видав Указ, який велів святкувати Новий рік 1 січня і прикрашати дім хвойними гілками, які символізують молодість, сміливість, безсмертя.

Учениця.

Існує така легенда. Коли у Віфлеємі народився Христос, тієї ночі раділи всі. Кожен по - своєму хотів привітати новонародженого, щось йому подарувати. Тільки зелена ялиночка засмучена, в неї н було нічого.

Вона опустила голівку і прошепотіла:

- Я дуже бідна і недостойна приносити дар Божому дитяткові. Але в ту саму хвилину підійшов до ялинки Янгол і промовив: - Від цього знаменного дня ти своїм вбранням прославлятимеш народження року і Господа нашого, Ісуса Христа.І з того часу всі люди прикрашають ялинку - цю вічнозелену красуню.

Учень.

Ми хочемо, щоб ви всі задумалися над миттєвістю вашої радості й задоволення. Цій ялинці треба рости 10 - 15 років, щоб прикрасити наш дім на якихось два тижні.

Не рубай ялинку, бережи ялинку,

Хай пташки співають в її вітах дзвінко,

Хай маленька білка тут гризе горішки,

А вухастий зайчик відпочине трішки.

V.Фізкультхвилинка

2. Звіт групи «Літератори»

Ми шукали інформацію в бібліотеці, Інтернеті. Переглянули багато збірок віршів відомих поетів. В результаті підготували ось таку невеличку збірку віршів про Новий рік та ялинку.

3. Звіт групи «Художники»

Ми творчо працювали на уроках образотворчого мистецтва і підготували ескіз кольорової обкладинки для газети

«Розкажіть онуку», щоб прийняти участь у Всеукраїнському конкурсі « Настільна ігротека». Виконали малюнки до екологічної гри - подорожі «Збережи ялинку». Нам дуже хочеться, щоб всі, хто

візьме цю газету в руки, задумалися і пройнялися добрим, бережливим почуттям до новорічних красунь.

4. Звіт групи «Трударики»

Наша група трудилася і придумала, як можна зберегти життя ялинці в лісі.

Учениця.

На Новий рік дім можна прикрасити просто букетом із хвойних гілок, не рубаючи ялинок в лісі:

«Буде наш букет не гірший

Ніж зелене деревце

А звірятам і пташатам

Він домівку збереже.»

Учень.

Можна гілочку зірвати

Та гарнесенько прибрати.

І тоді такі ялинки

Будуть також веселики.

(Діти демонструють свої новорічні букети, поробки ялинок із різних матеріалів: пінопласту, серпантину, пластикових пляшок, мішури, дроту, картону; сюжетні композиції).

5.Повторення правил техніки безпеки

-Давайте пригадаємо правила техніки безпеки під час користування ножицями і клеєм.(учні по черзі розповідають правила)

1.Кладіть ножиці так, щоб вони не звисали з парти.

2.Не залишайте ножиці в розкритому вигляді.

3.Не тримайте ножиці кінцями вгору.

4.Передавайте ножиці кільцями вперед.

5.З клеєм працюйте обережно, щоб він не потрапив до очей і рота.

-Отже, відчиняємо двері нашої майстерні і починаємо працювати над створенням чудо-ялинки. Так, саме чудо-ялинки, бо кожна із них наповниться теплом ваших рук.

6.Самостійна робота учнів

(Під музичний супровід діти виготовляють ялинки з паперу, з макарон, з газет)

7.Презентація робіт, їх аналіз.

Подивіться, які незвичайні і чудесні новорічні ялинки створили наші майстри. (діти показують свої роботи гостям)

V.Підсумок уроку

Діти, чи є користь від отриманого результату?

Що дав вам цей проект?

Чого навчив?

Діти, я надіюсь, що ви зрозуміли, що вирубування дерев призводить до непоправних наслідків, що природу треба берегти. І ви сьогодні навчились робити я

4 клас

Тема. Карпати: розташування, погода, форми земної поверхні, водойми,

Корисні копалини, грунти.

Мета.Продовжити формування поняття "гори"; розкрити

залежність природи від їхньої висоти; ознайомити з характерними особливостями Карпатських гір: географічним положенням, кліматом, рослинним і тваринним світом, корисними копалинами, працею людей. Розвивати мислення, спостережливість, уяву, увагу, правильні уявлення про навколишній світ. Виховувати любов до Батьківщини, бережне ставлення до природи.

Обладнання. Фізична карта України, мультимедійна презентація, ілюстрації рослин і тварин, виставка карпатського одягу, сувенірів із Карпат, музичний центр, запис пісні, енциклопедії.

Хід уроку.

І. Привітання

Доброго ранку, Україно моя!

Доброго ранку рідна земля!

Доброго ранку люди Землі!

Доброго ранку усі на Землі!

ІІ. Підсумки фенологічних спостережень.Вчитель

Надаю слово синоптику.

Учень.

Синоптики вітають всіх, кого цікавить, якою буде погода сьогодні і повідомляють. У північних областях України, а саме у м. Шпола температура повітря

сягає _____. Вітру немає. Опади не передбачаються.

Вчитель

- А що нам підказує народний календар? Щиро дякую за повідомлення. Погода сприятлива. Отже, подаруйте один одному усмішку, всім гарного настрою і добрих корисних справ.

ІІІ. Актуалізація знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота з картою

Вчитель

Перед нами фізична карта України. На ній назви численних міст, річок, височин. Все це - наш рідний край, що зветься Україною. Краса нашої батьківщини давала і дає натхнення поетам, композиторам, художникам, які оспівували її у своїх творах, полотнах. Куди б не поїхали ми, скрізь приваблює і зачаровує нас природа своєю неповторною красою. Багато захоплених відгуків заслужила природа одного із куточків нашої країни, куди ми з вами сьогодні відправляємось в якості дослідників і туристів. А куди саме помандруємо, вам допоможе дізнатися кросворд.

І. Розгадування кросворда

· Які гори впливають на погоду Південного берега Криму? (Кримські).

· Ділянка земної поверхні, високо піднята над рівниною. (Гора).

· Невеликі підвищення на рівнинах. (Горби).

· Нижня частина гори. (Підніжжя).

· Верхня частина гори. (Вершина).

· Місця відпочинку, яких багато в Криму. (Курорти).

· Великі заглибини з крутими схилами. (Яри).

- Так куди буде наша подорож?

IV. Повідомлення теми і мети.

Вчитель

- Сьогодні ми здійснимо подорож до Карпат. Карпатські гори, які знаходяться в
Україні, називають Українськими Карпатами. Отже, ми побуваємо на найвищій
вершині Карпатських гір, вивчимо рослинність Українських Карпат, дізнаємось
про тваринний світ, а також про працю людей, їх відпочинок. Ви дізнаєтесь
багато нового і цікавого, невідомого ще вам.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Практична робота

Розгляньте карту України. Знайдіть Карпатські гори. Визначіть, у якій частині України вони знаходяться. Покажіть їх на карті. Позначте їх місцезнаходження на своїх контурних картах. Яка найвища вершина? Назвіть її висоту. (гора Говерла, 2061м).

2.Робота з підручником

· Розгляньте схематичний малюнок гори, поданий у підручнику (с.131).

· Давайте простежимо: як змінюється рослинність від її підніжжя до вершини?

а) Вирішення проблемної ситуації.

- Поміркуйте, чому так відбувається. Висловіть свою думку, чи змінюється
тваринний світ від підніжжя до вершини? Чому?

б) Читання статті у підручнику "Гори".

- Ми можемо в цьому переконатися, прочитавши наукову статтю, що у вашому
підручнику (с. 130-131).

в) Висновок. Відповіді на запитання.

· Як змінюється tповітря залежно від висоти?

· Чому влітку біля підніжжя гір спекотно, а на високих вершинах лежить сніг?

· Чому що вище піднімаєшся в гори, то рослинність стає біднішою?

3. Розповіді учнів

1 учень

Назва Карпатських гір підходить від слов'янського "харбат", тобто "хребет". Українські Карпати - гори, середні за висотою. Утворені кількома гірськими хребтами. А між ними розкинулися мальовничі долини.

2 учень

Клімат Карпат теплий і вологий. Карпатські гори - це місце в Україні, де випадає найбільше опадів: дощів - навесні і влітку, снігу - взимку. Весною сніг довго лежить на вершинах гір, але з часом тане під променями сонця. Після дощів і танення снігу вода потоками збігає з гір у долини й часто спричиняє повені. З гір тече безліч струмків і річок. Карпати - місце в Україні, де найбільше річок. Серед них Дністер, Тиса, Прут, Черемош. Вони багатоводні й використовуються для водопостачання, виробництва електроенергії.

3 учень

Карпати - місце в Україні, де найбільше лісів. 20% всіх лісів зосереджено саме в Карпатах. Тому їх і називають "лісистими" і "зеленими". Характерна риса Карпат - м'якість. Плавні контури хребтів, м'які відтінки зелені гірських схилів, вкритих лісами майже до самих вершин і оповитих блакитним серпанком.

4 учень

Ми з вами говорили про те, що рослинність в горах змінюється від підніжжя до вершини. Тому біля підніжжя росте листяний ліс, в якому є дуби, граби, бук, липи, клени, ясени, вільха. Вище - мішаний ліс. В ньому вже з'являються і хвойні дерева: ялиці, ялини європейські (смереки). Тут можна зустріти кущі малини, ожини, шипшини, ліщини, багато лікарських рослин, грибів. Ще вище -ліс стає хвойним. У ньому ростуть смереки, ялиці, модрини. Хвойні ліси змінюються чагарниками, а за ними розкинулися гірські луки - полонини. Вони вкриті різними трав'янистими рослинами.

Ми мандруєм, ми мандруєм, Україною крокуєм. Ось побачили Карпати: Як вершину нам дістати? Заглядаємо в озерця - Не торкнутися нам дна! Так ми довго, довго йшли,

Поки на Говерлу не прийшли.

Клімат тут холодний. Не кожна рослина може вижити. Але пристосувалися до її умов чорниця, брусниця, оситняк, осока, біловус.

VІ. Фізкультхвилинка.

4. Робота в групах

- А тепер ви попрацюєте в якості дослідників.

Опрацюйте самостійно статтю "Тварини Карпат", зверніть увагу на назви

тварин, що мешкають в Карпатах. Об'єднайтесь в групи, обговоріть отриману

інформацію і дайте відповіді на запитання. Свою відповідь будете

супроводжувати ілюстраціями із зображенням тварин. Оберіть секретаря,

доповідача.

І група. Назвати звірів і птахів, що мешкають в Карпатах.

II група. Назвати плазунів, земноводних риб, що мешкають на цій

території.

( Крім підручника, користуйтеся додатковою літературою.).
Перевірка роботи груп.

5.Продовження надавання необхідної інформації

Вчитель

· Подивіться ще раз на карту. Що не за позначки? (умовні знаки - корисні копалини).

· Карпати багаті на корисні копалини. Що тут добувають? (Нафту, газ, озокерит, буре вугілля, кухонну сіль, мармур, ртуті,).

5 учень

Людина значно змінила природне середовище Карпат. Широко використовуються природні ресурси. Через Карпати проходять залізниці, автомагістралі, нафто і газопроводи, лінії електропередач і зв'язку з зарубіжними країнами.

6 учень

Населення займається вівчарством, землеробством,скотарством,

виноградарством, садівництвом, розвинута деревообробна промисловість. У будь-яку пору року Карпатські гори приваблюють туристів. В місцях виходу цілющих мінеральних вод створені санаторії, де щорічно оздоровлюються десятким тисяч людей. Іван Франко дуже любив гори. В 1884 році він особисто вів першу туристичну групу студентської молоді. Як співав Володимир Висоцький "лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал».

Вчитель

- Чому ж так сильно приваблюють туристів Карпати. Хочете дізнатися? Адже ми
з вами теж можемо стати туристами. Сядьте рівно, будьте уважними, ми знову
повертаємося в гори.

6. Перегляд слайд-фільму. Презентація.

· Діти, підніміть руки, кому сподобалось побачене і хто хоче побувати серед цієї краси.

· Що ж приваблює туристів на вашу думку?

Навіть Президент України зі своєю сім'єю полюбляє відпочивати в Карпатах.

Чому?

(Гірське чисте повітря, цілющі води, краса навколишнього світу).

7 учень

Фауна і флора України - національне багатство, наші безцінні скарби. Багато уваги приділяється зараз питанням охорони та поновлення фауни і флори. Деякі тварини і рослини вже занесені в Червону книгу. Серед них саламандра плямиста, тритон карпатський, ропуха зелена, полоз лісовий, мідянка звичайна, айстра альпійська, едельвейс, сосна європейська кедрова. (Показ ілюстрацій). І цей список можна продовжити.

8 учень

У 1968 році створено Карпатський державний заповідник. Карпатський природний національний парк. Крім них є Джурджинський, Свидовецький, Брадульський, Кузийський заказники, заказники Синевірське озеро, Служниця.

Вчитель

Рідкісна зникаюча рослина "зірка полонини", білотка альпійська або едельвейс. Про нього послухайте легенду.

9 учень

а) Легенда про едельвейс

Вчитель

Тільки в трьох пунктах Карпат на полонинах та низинних вологих луках росте ця рідкісна зникаюча рослина, міф про яку ви зараз почуєте - це нарцис вузьколистий.

10 учень

б) Міф про нарцис вузьколистий

VI. Узагальнення і систематизація знань учнів.

1.Тестування

· Гори, розташовані на заході України: а) Карпатські б) Кримські в) Уральські

· За висотою Карпати є:

а) низькими 6)середніми в) високими.

3. Найвища вершина Карпатських гір:

а) г.Джомолунгма б) г.Роман-Кош в)г.Говерла

4. Висота г.Говерли:

а) 2061 м б) 1000м в) 5061 м

5. Які річки течуть у Карпатах:

а) Десна, Івотка б) Дністер, Тиса в) Дніпро, Сейм

6. Яку течію мають річки Карпат:

а) швидку, бурхливу б) спокійну, повільну

7.Озеро в Карпатах:

а) Синевір б) Світязь в) Турське

8.Як називається рівнина в Карпатах:

а) яйла б) пасовища в) полонина

9.Які рослини ростуть в Карпатах:

а) смерека, бук, модрина б) суничне дерево, троянди

10.Які рослини Карпат занесені до Червоної книги:

а) малина, ожина б) нарцис вузьколистий, едельвейс, в) клен, липа

· Тільки в Карпатських лісах мешкає:

а) орел б) білка карпатська в) заєць

· До Червоної книги занесений:

а) тритон карпатський б) їжак в) гриф

Перевірка: 1-а; 2-б; 3-в; 4-а; 5-б; 6-а; 7-а; 8-в; 9-а; 10-б; 11-б; 12-а.

2. Бесіда

Наша заочна подорож закінчується. А по яких горах ми подорожували?

Що вияснили і запам'ятали про ці гори?

Чим займаються люди цієї місцевості?

Де відпочивають?

Що найбільше сподобалось на уроці?

Про що хотіли б ще дізнатися на наступному уроці?

3. Перегляд виставки

Огляд виставки карпатського одягу, сувенірів із Карпат, фотографій.

А тепер повертаємося додому. Наша подорож закінчилася

VII. Домашнє завдання.

· Учням, які бували в Карпатах, скласти усну розповідь про природу гір, їх красу.

· Опрацювати ст. 130-134. Відповідати на запитання.

· Намалювати гірські пейзажі (за бажанням).

линки з різних матеріалів, зимові букети.

Інтегрований урок

(Літературне читання. Музика)

3 клас

Тема.Урок - проект «Побут та звичаї козаків»

Мета: формувати патріотичну та громадянську компетентність: любові і поваги до минулого свого народу; формувати комунікативну компетентність: вміння висловлювати свої думки.Створити в уявленні учнів образ козака-захисника рідної землі; з'ясувати причини виникнення козацтва, Запорозької Січі; познайомити з військовою майстерністю козаків, їх життям, розвивати творче уявлення в учнів, уміння працювати з різноманітними джерелами, виховувати почуття гордості за свій народ, його героїчне минуле.

Обладнання: карта України, ілюстрації, презентація, книжкова виставка.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель. Вже продзвенів дзвінок, і почався урок, урок історії, урок про те, що було.

ІІ. Актуалізація опорних знань

- Згадайте, діти, під владою якої держави опинилась більшість українських земель у XV ст.

Гори високі, широкі поля

Під чиєю владою рідна земля?

Праворуч - пан, ліворуч - шляхтич,

Під поляком Україна плаче.

Як жилось українцям під владою поляків?

1 учень.

Багато людей не бажали миритися зі страхітливим життям. Найсміливіші, найвідважніші втікали в необжиті степи півдня України. Втікачі називали себе козаками, тобто вільними людьми. Отже, тема сьогоднішнього уроку: «Побут та звичаї козаків».

Учитель. Сьогодні я пропоную вам дуже цікаву та незвичайну подорож у часі - у роки, коли нашу країну освітило сяйво великої слави, військової мужності та дружньої єдності. Тож запрошую вас у часи, коли виникло козацтво!

2 учень

Діти, уявіть широкий, безкрайній степ, ковил, свіжий вільний вітер хилить високі трави до землі. Ми розпочинаємо подорож до південних степів України та дізнаємося, що відбувалося там наприкінці XV ст., як жили, воювали та боролись козаки.

3 учень

Виникло козацтво у важкі для України часи. Головною бідю тоді для нашої країни були татари. Вони здійснювали свої грабіжницькі походи.Тому цей край назвали Диким полем, хоча землі тут були родючими та придатними для землеробства. Але досить небезпечно було тут жити. Про Україну того часу ми дізнаємося з історичних джерел. Все сильнішим і сильнішим ставав гніт панів Польсько-Литовського князівства і не було волі українцям.

4 учень

Небезпечним було життя перших поселенців: То татарське військо нападе, то звір дикий, а то й просто харчів не знайти. Але не здавалися українці, сміливо йшли назустріч долі, створюючи майбутню славу України козацтво.

Така доля не влаштовувала українців, і вони почали втікати від влади панів у необжиті степи. Ці степи українці називали «Диким полем».

5 учень

Більше за все шанували українці волю та були готові захищати її зі зброєю у руках, а якщо знадобиться - то й життя за неї віддати. Так виникли перші козаки. Козак - це вільна озброєна людина. Військова честь та волелюбність - ось головні риси козака.

Робота з джерелами

6 учень

1. Свідчення литовського мандрівника Михайла Литвина, що писав про родючі землі та багаті звіром і птицею ліси та степи, про ріки, які «під час поповнення свіжою водою з джерел щорічно з початком березня наповнюються такою силою риби, що кинутий у річку спис стоїть прямо, ніби встромившись землю, - так густо збивається там риба».

2. Записки дослідника та археолога Блеза де Віженера.

7 учень

«Українська земля дуже добра, надзвичайно родюча, добре заселена та була б ще багатолюднішою, якщо б не набіги татар...»

1. За річкою вогні горять.

Там татари полон ділять.

Село наше запалили

І багатство розграбили.

Стару неньку зарубали,

А миленьку в полон взяли.

А в долині бубни гудуть,

Бо на заріз людей ведуть.

Коло шиї аркан в'ється,

А по ногах ланцюг б'ється.

Запитання до класу

• Як описують мандрівники, археологи українські землі?

• Чому життя на території Дикого поля було небезпечним?

• Які люди могли жити за таких умов?

• Кого називали козаками?

Питання до класу

• Що свідчить про трагічне становище українського народу в умовах татарських набігів?

Учитель. Отже, ми познайомились з початком історії українського козацтва. Наша подорож триває. Чим же займались козаки? На це питання ви дасте відповідь після повідомлення.

Повідомлення учня

8 учень

Козаки, колишні селяни, прийшовши на південь України та побачивши родючі землі, почали займатися землеробством. Вони орали землю, вирощували різні зернові культури: пшеницю, ячмінь, просо. Земля була щедрою й давала гарні врожаї. Козаки зводили житло, займались рибальством, полюванням, бджільництвом, ремісництвом, торгівлею. Особливо приваблювали козаків багаті на рибу та дичину родючі землі за порогами Дніпра.

9 учень

А наша подорож продовжується, ми - за Дніпровськими порогами, про які уже згадувалось у повідомленні.Щоб чинити опір польським і литовським панам, заснували козаки за дніпровськими порогами свій стан - Запорізьку Січ.

Ще за часів Київської Русі будували для оборони укріплення із зрубаних дерев. Такі укріплення називали січ. Звідси і взяли назву своєї столиці козаки - захистом і опорою яких була вона - Хортинська Січ. Всі наступні січі розташовували за порогами Дніпра, тому Січ назвали Запорозькою.

10 учень

Пороги - це кам'яні виступи, які перегороджують ріку. Швидка течія могла розбити об них човни, роблячи шлях по Дніпру дуже небезпечним. Не могли дібратися через пороги вороги до козаків, а самі вони вміло долали перешкоди!

Ми на острові Хортиця - легендарному острові, що таїть у собі чимало цікавого. Хортиця була відома ще за часів Київської Русі. Тоді її називали острів Святого Георгія. А назву «Хортиця» дали острову пізніше слов'яни на честь язичницького бога Хорса.

12 учень

Хортиця- надзвичайно мальовничий острів. По обидва боки його піщані береги омиває Дніпро. Далі розкинувся густий зелений ліс, серед духмяних трав дивовижні квіти. Великий луг, що починається з південного краю Хортиці, колись давав можливість козакам займатися полюванням, рибальством і скотарством.

Легенда

13 учень

Острів оточують численні острови й скелі. З північного краю піднімаються три стовпи, які складаються із трьох скель: Диван (або Крісло) Катерини, Середній Стовп і Похилий Стовп. Проходи між ними називаються Воротами. Згідно з легендою, Диван Катерини отримав таку назву, бо під час своєї подорожі до Херсона російська імператриця Катерина ІІ зупинялася у цьому мальовничому місці.

14 учень

У Середньому Стовпі розташована яма, глибиною до одного метра, що зветься «запорозька миска». Кажуть, що у давнину в сонячні дні варили козаки у цій мисці галушки, сідали по різні боки та годували один одного. Але, щоб дотягнутися до товариша, ложки повинні були бути півтораметрові.

За Дніпровськими порогами,

За степами, за широкими

Наші прадіди жили.

Мали Січ козацьку сильну,

Цінували долю вільну,

Україну свою рідну,

Як зіницю берегли.

15 учень

Свої поселення, щоби захиститися від ворогів, козаки огороджували посіченими, порубленими дерев'яними колодами. Звідси й назва - Січ. Запорозька Січ - фортеця, центральне укріплене поселення козаків, оточене земляним валом, сторожовими баштами.

Вчитель

Якими були козаки?

Головною ознакою козака були довгі вуса та оселедець - пасмо волосся, що свідчило про знатність роду.

16 учень

У вухах козаки могли носити сережки. Для козака сережка мала особливе значення. Якщо вона була у правому вусі, то це означало, що козак - єдиний син у батьків, якщо у лівому - один син в одинокої матері. А козак, який був годувальником родини, мав носити одразу дві сережки.

17 учень

Сорочки козаків були прикрашені вишивкою. Але робилося це не задля краси: колір, візерунок і розташування вишивки мали на той час магічне значення. Вважалося, що правильний візерунок може захистити від невдач, хвороб, відвернути від воїна поразку.

Групова робота.

Користуючись умовними позначками, розшифруйте вислів

Вчитель

А які ж були розваги у козаків?

18 учень

Кожного дня їли козаки куліш та галушки. Мамалига та сало - без цього не могли прожити славні воїни. Варили їжу у великих казанах, а під ними розпалювали багаття.У Дніпрі ловили козаки рибу, а в степах та лісах полювали на диких птахів та тварин.

19 учень

Козаки не могли жити без доброї пісні та музики. Вони грали на бубнах та трубах, а особливо любили бандури, або кобзи. Того часу на Україні було багато кобзарів співців-мандрівників, яких осліпили вороги в неволі.Та навіть незрячими козаки зберігали свій дух та знаходили дорогу додому. Мандруючи Україною, кобзарі співали пісні про бойову славу і вічну доблесть козацького війська, про свободу і красу рідного краю.

20 учень

Козаки були знатними майстрами, вони самі шили одяг і взуття, кували зброю.Козаки дуже любили коней. Без коня важко уявити собі життя козака. Козак навчав коня, розмовляв з ним, називав братом, товаришем, а вмираючи, давав різні доручення, ніби людині.

Групова робота

Знайдіть на малюнках двох однакових козаків - мамаїв.

Учитель. Козаків у Січі не можна було захопити зненацька. Вони розробили чудову систему повідомлення, так звані «фігури».

Робота з підручником В. Власова, О. Данилевської

(с. 106).

• Що собою являли «фігури»?

• Кого приймали на Січ?

Орієнтовна відповідь учнів

21 учень

Ритуал прийняття на Січ був дуже простим. У новачка питали, чи вірує він в Бога. Потім козак мав пройти військову підготовку. Враховуючи певні особливості його зовнішності, мови, поведінки, він отримував прізвисько. Звідси пішли такі дивні прізвища, які й досі носять козацькі нащадки: Перебийніс, Загубиколесо, Панібудьласка тощо. Наявні свідчення, що справжнім козаком вважали того, хто пропливе по Дніпру через всі його пороги.

Учитель. А як голосували на Січі? Як вибирали головних? Про це ви дізнаєтеся з фізкультхвилинки

22 учень

Козаки голосували,

Шапки догори кидали,

(руки піднімаємо вгору)

Кошового вибирали

Мудрого і сильного, (руки до плеч)

Козаченька вільного.

(Руки на пояс і повороти)

Шапки високо летять, (руки вгору)

Хлопці голосно галдять.

Ну, а ми галдіть не будем,

Все, що знаєм, не забудем.

(Руки опускаємо)

Вчитель

А хто першим був засновником Січі?

23 учень

У 1556 р. була створена перша Січ. А заснував її Дмитро Вишневецький (Байда), проте татари через рік зруйнували Січ. Багато походів здійснив Байда. Під час одного з походів був поранений та захоплений турками.

24 учень

Турецький султан обіцяв зберегти Байді життя й одружити його з дочкою, якщо він прийме мусульманську віру та служитиме туркам.

Про Байду Вишневецького до нашого часу дійшло дуже багато легенд. Кажуть, що одного разу кримський хан Девлет - Гірей повів на Хортицю майже всю орду. Близько місяця тримали татари остів в облозі, але так і не змогли зламати опір козаків. Замість перемоги кримський хан отримав ганьбу та величезні втрати війська і відступив.

25 учень

На той час у Москві правив цар Іван Грозний. Він найняв військо козацьке з Вишневецьким. Кажуть, що одного разу поїхав Іван Грозний з Москви, а охороняти місто залишив Байду. Вирішив кримський хан напасти на Москву, думав, що без царя місто здасться. Та коли почув, що Вишневецький у Москві, то не зважився йти війною і битися зі славним гетьманом.

Вчитель

А які 4 правила юного козака?

1. Козак найбільше цінує волю та військову честь.

2. Козак завжди готовий допомогти другові.

3. Козак - хоробрий та відважний, він завжди захистить слабшого та втішить ображеного.

4. Козак завжди охайний: сорочка в нього біла та чиста, зброя - аж сяє на сонці.

Вчитель

Давайте поговоримо про символи влади козаків.

26 учень

У ХVІ ст. з'явився у запорозьких козаків свій герб. На ньому зображений вільний і здатний відстоювати свою свободу в бою козак з мушкетом і шаблею.

27 учень

Прапор був найбільшою святинею козаків. Називали його тоді «хоругва», або ж «корогва». Робили його з дорогих тканин, на яких золотими нитками вишивали вільного козака. Також вишивали на хоругвах і символи християнської віри - образ Пресвятої Богородиці, архангела Михаїла або хрест. Людина , яка відповідала за збереження прапора у мирний час і несла його в бій попереду воїнів, називався «хорунжий».

28 учень

Символом влади була у козаків булава. Руків'я булави робили з горіхового дерева, оздоблювали візерунками з перлів та смарагдів, а верх прикрашали кулею із золота або срібла.

Символом влади у козаків був також бунчук. На держак, який був вищий за зріст людини, надягали позолочену верхівку-маківку, а від неї звисали переплетені з кінським волосом червоні нитки.

Вчитель

Козацька чайка везла на Хортицю для козаків корисні речі, але на порогах так підскочила, що всі речі перемішались. Допоможіть козакам розібратися, що саме їм привезли.

У запорозьких степах ніде було сховатися від ворогів. Але козаки вигадали свої особливі «рухливі фортеці» . Вони скріпляли вози ланцюгами, ставили їх у декілька рядів колом - і виникав табір. Там вони могли відпочивати, а при необхідності запрягали коней і прямували далі.

29 учень

Місце, де зупинявся кошовий атаман, називалося кіш. З часом так почали називати всю Запорозьку Січ. Коли скликали запорожці Раду на Січі, то обов'язково били у литаври - особливі барабани, срібні казани, обтягнуті шкірою. Козаків, які били у литаври, називали довбишами. Уся влада на Січі Запорозькій була у Січової Ради. Приходили на Раду запорожці звідусіль і ухвалювали рішення: почати війну або укласти мир, вибирали гетьмана.

30 учень

Козаки були прекрасними воїнами. Вони захищали українські землі від набігів татар. Козацька зброя - це шабля та рушниця. Запорозьке військо називалось кіш, воно було пішим та кінним. На чолі коша стояв гетьман, або кошовий отаман. Військо ділилось на полки на чолі з полковниками, сотні очолювали сотники, десятки або курені - куренні отамани. Кожний полк мав окремий прапор зі своїм знаком. На одному був козак з рушницею, шаблею, на інших - хрест, сонце, місяць або стріла.

31 учень

Козаки влучно стріляли з пістолів та іншої зброї. Найбільшу майстерність виявляли під час оборони фортець, також добре воювали на морі на швидкісних кораблях, які називалися чайками. Козак міг кілька годин перебувати під водою, дихаючи крізь очеретяну трубочку.

ІІІ. Закріплення вивченого на уроці

Учитель.

- Які нові слова ви почули сьогодні? Що вони означають?

Дике поле; козак; Запорозька Січ; кіш; курінь; отаман; чайка. Використовуючи їх, складіть коротке оповідання про козаків.

Учитель. Історія козацтва цікава, захоплююча. Про славетних козаків написано багато книг. Деякі з них ви бачите на книжковій виставці. Козацтво існувало не тільки в Запорожжі на Дніпрі, а й на Дону, Кубані.

Традиції козацтва зберігаються й дотепер. Історія козацтва - частина нашої великої історії.

IV. Підсумок уроку

Вікторина

Козацька держава. (Запорізька Січ)

Острів, де жили козаки. (Хортиця)

Кому було заборонено ступати на Січ? (Жінкам)

Вірний друг козака. (Кінь)

Що означає слово козак? (Вільна людина)

Як називалось козацьке житло? (Курінь)

Як називалась козацька зачіска? (Оселедець)

Яка головна страва була у козаків? (Куліш)

Як називались козацькі човни? (Чайки)

За що боролись козаки? (За волю)

V. Домашнє завдання

Скласти кросворд за темою «Козацтво».


Українська мова

3 клас

Тема.Урок-проект «Повторення і закріплення вивченого про прикметник»

Мема.повторити, систематизувати і узагальнити знання учнів про прикметник, його значення і роль у текстах, закріплювати вміння влучно вживати прикметники в усному і писемному мовленні; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння аналізувати, робити висновки й узагальнення; розвивати мовлення, мислення, пам'ять, увагу, спостережливість; удосконалювати вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови; виховувати почуття гордості за велич української мови.

Обладнання. Мультимедійна презентація, завдання на квіточках, картки з різнорівневими завданнями,картки з завданнями для роботи в парах.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

- Діти, урок у нас сьогодні незвичайний, та ще й святковий, бо до нас завітали гості. А щоб він пройшов добре і свій бадьорий настрій ви зберегли протягом усієї нашої роботи - усміхніться.

Усміхніться всім навколо -

І сонечку, і квіточці,

і маленькій бджілочці,

І гостям, і друзям,

І тоді обов'язково

Все добрішим буде!

-Бажаю усім вам добра, плідної праці і приємного спілкування.

ІІ.Актуалізація опорних знань.

Яку роль відіграють прикметники у нашому мовленні?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель

В Морфології багато частин мови. Серед них почесне місце займає і прикметник. Він використовується усіма: і дітьми, і дорослими. Вживається у всіх типах текстів і стилях мовлення. А тому в нашому мовленні відіграє велику роль.

Учні зацікавились цією частиною мови і захотіли дізнатися про прикметник більше. Це спонукало їх до створення проекту «Прикметникова країна».

Учні класу об'єдналися у групи, дали їм назви:

група 1 - «Журналісти»;

група 2 - «Дослідники»;

група 3 - «Пошуковці»;

група 4 - «Пізнайки».

ІV.Повідомлення теми, мети уроку.

Вчитель

А девізом до нашого уроку нехай стануть прекрасні слова відомого українського поета, перекладача і вченого Максима Тадейовича Рильського:

«Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її. Борімося за красу мови, за правильність, за багатство».

Ми опрацювали тему «Прикметник». На попередніх уроках ви отримали завдання у своїх групах для створення проекту «Прикметникова країна», який будете сьогодні захищати.

Бджоли тут гудуть спритненькі.

Тут знання, як мед - медок,

Назбираємо з квіток.

А ці квіти надзвичайні

В них заховані завдання,

Як їх виконаєш, друже,

Станеш вмить розумним дуже!

Діти, скажіть будь ласка, яких результатів цього уроку ви очікуєте?

V.Робота над темою уроку.

«Журналісти» проведуть бліц - опитування.

-Яка частина мови називається прикметником ?

-Як змінюються прикметники ?

-Які родові закінчення мають прикметники ?

-Якими членами речення бувають прикметники ?

-Як узгоджуються прикметники з іменниками ?

-І так, вирушаємо у гості до Прикметника.

Ми повинні були скласти казку про Прикметник.

Казка про Прикметник

Жив-був на світі Прикметник. У нього було багато друзів іменників. Вони супроводжували Прикметника скрізь, підтримували його, без них не знав бідненький, якого він роду та яке число має.

Але одного разу Прикметник вирішив, що йому не потрібні друзі іменники і пішов шукати собі нових товаришів.

По дорозі він зустрів Дієслово і вирішив з ним подружитися. Але з цього нічого не вийшло, бо Дієслово не захотіло прийняти цієї дружби.

Потім Прикметник вирішив заприятелювати з Числівником та й ця дружба закінчилася невдачею.

Засмучений Прикметник вирішив вибачитися перед іменниками. Ті його пробачили. Із того часу Прикметник та іменники нерозлучні друзі.

То з ким дружить Прикметник? В якому роді і числі стоїть Прикметник в реченні?

Завдання 1 квіточки.

Різнорівневі завдання

(Високий рівень)

Творче завдання.

За поданим початком склади і запиши розповідь (8 - 10 речень).

Я з нетерпінням чекала свого дня народження. І ось моя мрія збулася.

Бабуся й дідусь подарували мені ...

(Достатній рівень)

Списати речення. Прикметники, що в дужках, поставити у потрібній формі.

Яблунька

Посадив дідусь у саду (дика) яблуньку. Зрізав (зелена) верхівку. Розколов стовбурець і увіткнув (молода) пагінець від (хороша) яблуньки.

Захворіла яблунька. Але скоро одужала й зрослася з (чужа) гілкою. Через три роки зацвіло дерево (білі) (запашні) квітами.

(Середній рівень)

Списати прислів'я, підкреслити прикметники, визначити їх

число і рід.

Бджола маленька, а й та працює.

На чорній землі білий хліб родить.

Від теплого слова і лід розмерзається.

Гостре словечко коле сердечко.

Перевірка і аналіз виконання завдань учнями.

Група «Дослідники» запрошує вас у гості до «Хвилинки» поезії, пропонує послухати вірші про прикметник.

ПрикметникЯ ознаки називаю:
Гарний, впевнена, швидкі...
Та завжди відповідаю
Я: Яка? Яке? Які?
Ти назви предмет швиденько,
Ну, наприклад, слово кіт,
Враз і я з'явлюсь близенько,
Лиш спитай - но: «Кіт який?»
Чорно - білий і пухнастий...
Завжди там я, де іменник.
Зв'язуюсь із ним я часто
А зовуть мене...(Прикметник)

Прочитайте вірш Л. Лужецької.
Прикметник - це частина мови
без неї нам не обійтись.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
йому, як другові, всміхнись.
Земля - ласкава, люба, рідна,
а сонце - щире, золоте,
а небо - лагідне, погідне,
життя - прекрасне, молоде.
А очі в мами - добрі, ніжні,
а голос - чистий і дзвінкий,
а руки - теплі і надійні,
а погляд - сонячний, ясний.
Квітки у полі - білі, сині,
червоні, жовті, голубі.
Хмарки у небі бистрокрилі,
весняні, літні, зимові.
Усі ознаки називає
прикметник як частина мови.

Бджолиний рай, де срібна роса

Вмиває зорі ранні й вечорові,

Калиново-жоржинова краса -

Який розмай в природі - і у мові.

То українська лагідна душа

Так словом рідним молиться й співає,

Красу земну - у мові залиша:

Прикметник всі ознаки називає.

У нас не кажуть байдуже:- Земля,

Але "родюча", "щедра" чи "рідненька"...

І мовить мати про своє маля:

- Моє кохане, золоте, любеньке...

Про все у світі суще - всі дива -

Прикметник відкриває таємниці:

- Який? Яка? Які? - живі слова...

І мова рідна грає та іскриться.

З іменником прикметник заодно,

Бо їм у парі йти у мові личить,

Але ось рід, відмінок і число

Прикметник у іменника позичить.

Якщо ж у кого сумнів, може, є,

Прикметник, друзі, це не забаганка,

Він визначає точно, що - чиє:

Усмішка мамина і татова співанка...

Між мов земних космічно так звучить

Пречисте наше українське слово.

Тож бережімо, друзі, для століть

Душі багатство і багатство мови.

Завдання 2 квіточки

Вибірковий диктант.

-Із даних віршів виписати прикметники і довести свій вибір.

Реве та стогне Дніпр широкий,

сердитий вітер завива,

додолу верби гне високі,

горами хвилю підійма.

І блідий місяць на ту пору

із хмари де-де виглядав,

неначе човен в синім морі,

то виринав, то потопав. (Т.Г.Шевченко

VІ.Фізкультхвилинка.

Учасники групи «Пошуковці» представлять свої у «Грамоти вчиться - завжди знадобиться».

Завдання 3 квіточки

Тестове завдання (робота в парах).

I ряд.

Знайдіть і запишіть рядок, у якому наведено лише форми прикметників в однині чоловічого роду.

Весела, жовте, дерев'яний, фарба.

Скляний, радісний, зелений, вихований.

Темні, папір, білий, смугастий.

II ряд.

Знайдіть і запишіть рядок, у якому наведено лише форми прикметників в однині жіночого роду.

Дисципліна, чорна, письмова, хороша.

Сміятися, зелене, яскрава, музична.

Смачна, стигла, солодка, запашна.

III ряд.

Знайдіть і запишіть рядок, у якому наведено лише форми прикметників в однині середнього роду.

Довге, жовтий, вихований, казка.

Яскраве, жовте, тепле, веселе.

Сонце, синє, солоний, коштовні.

Перевірка і аналіз виконаної роботи.

Учасники групи «Пізнайки» цілу низку завдань.

Завдання 4 квіточки

У поданих словосполученнях замініть іменники іншими так, щоб прикметники набули переносного значення:

I ряд. Золотий ланцюжок.

II ряд. Сталевий паркан.

III ряд. Вишневе варення

VІІ.Закріплення і систематизація знань.

· Прикметник - це:

а) частина слова;

б) частина речення;

в) частина мови.

· Знайди в реченні прикметник. Визнач основу речення.

На вечірньому небі з'явилася перша зірка.

· Прикметники завжди стоять у тому роді, числі й відмінку, що й:

а) іменник;

б) прикметник;

в) дієслово.

· Вибрати рядок, в якому записані прикметники:

а) великий, осінній, дощовий;

б) осінь, дощ, злива;

в) йде, падає, пливе.

· Познач рядок , де прикметники - антоніми.

а) важкий - сильний;

б) жорстокий - милосердний;

в)сяючий - блискучий.

Вибери правильне продовження твердження.

У називному відмінку однини прикметники жіночого роду мають закінчення:

а) -а-, -я-;

б) -ий-, -ій-;

в) -е-, -є-.

Визнач, у якому рядку всі словосполучення мають прикметник.

а) листя берези, тихо шепоче, краса осені;

б) березове листя, тихий шепіт, краса осені;

в) березове листя, тихий шепіт, осіння краса.

VІІІ.Підсумок уроку.

-Діти, скажіть, чи сподобався вам наш урок - проект ?

-Як вам на ньому працювалося ?

-А чи справдились ваші очікування ?

-І головне, чи вдалося вирішити проблему, над якою працювали протягом тижня?

-Так, яку ж роль відіграють прикметники у нашому мовленні ?

-Для чого їх потрібно вивчати ?

Вчитель

-Я дякую усім вам за сьогоднішній урок, мої очікування теж здійснилися. Ви працювали плідно, творчо, старанно. Вчились висловлювати свої думки точно і красиво, а головне, що ваше мовлення збагатилося ще однією частиною мови, дуже потрібною усім.

ІХ. Домашнє завдання.

(Високий рівень)

Скласти і записати твір - мініатюру на тему «Наш «Вулик» -це знання і радість».

(Достатній рівень)

Відшукай у художній книзі уривок тексту, в якому багато прикметників. Спиши його. Прикметники підкресли.

(Середній рівень)

Знайти і записати 3 прислів'я в яких є прикметники. Прикметники підкресли.

Інтегрований урок

(Природознавство. Музика. Літературне читання)

Тема. Ранньоквітучі рослини

Мета. Формувати природознавчі компетентності: вміння характеризувати ознаки весни в живій і неживій природі; вміння розпізнавати ранньоквітучі рослини своєї місцевості, стимулювати до збереження первоцвітів, спонукати пошуку інформації не тільки в підручнику, ай і інших джерелах знань. Викликати позитивні емоції від краси природи навесні. Сприяти розвитку індивідуальних творчих здібностей, інтересу учнів до знань, вміння застосовувати набуті знання на практиці, вміння співпрацювати, вміння презентувати творче завдання. Виховувати ціннісне ставлення до природи, до рідного краю, екологічну культуру.

Обладнання: малюнки, фотоматеріали, мультимедійні засоби, відеофільм «Первоцвіти України», таблиця «Рослинний світ».

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Гра «Закінчи речення»

Весна - особлива пора року, тому що...

(Саме цієї пори року розквітають перші квіти. Ще біліє сніг, морози змінюються відлигою, а під сніговою ковдрою вже пробуджується нове життя. То з'являються провісники зеленої весни)

2. Гра «Дешифрувальники»

ПРШЦВТ

Тут зашифроване слово, яким називають перші весняні квіти. Саме про первоцвіти, про їх охорону ми і поговоримо на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель

Ми живемо в епоху бурхливого розвитку цивілізації. Життя суспільства не стоїть на місці, розвивається, вдосконалюється. Але це вдосконалення інколи іде не тільки на користь людини, завдаючи невиправної шкоди природі.

Згідно з дослідженнями кущик конвалії цвіте один раз на сім - вісім років. Що вже говорити про інші рослини? Зникнення однієї з них може призвести до порушення діяльності цілої екосистеми. За останні роки до Червоної книги потрапили рослини, які донедавна були в природі у великій кількості: первоцвіт, конвалія, пролісок, лілія лісова, тюльпан, підсніжник.

Подумайте, чому цю книгу називають саме «червоною»?

(Бо червоний колір - це колір небезпеки, перестороги, він привертає увагу).

Багато квітів уже занесено до Червоної книги України. Тому давайте разом подумаємо і запропонуємо ідеї про збереження і примноження первоцвітів.

Перегляд презентації «Первоцвіти»

(Учні обговорюють задум, пропонують власні ідеї).

ІV. Повідомлення теми, мети уроку.

V. Робота над темою уроку

Вчитель

Ми часто шукаємо зірку з небес,

Щоб звірити тихо бажання,

А квітку весняну - це чудо з чудес-

Зриваєм безжально, стоптавши ногами.

А їм первоцвітам, й мороз не страшний,

В снігах розкошує привітна родина.

В них ворог один, здичавілий, страшний,

Байдужа, безлика і хитра людина.

Екологи - дослідники, використовуючи інтернет - джерела презентують інформацію про первоцвіти:

1учень.Підсніжник

Ці перші квіти - весняні усмішки рідної землі - користуються величезним попитом, їх безжально виривають. У зв'язку з цим вже в багатьох місцевостях, де колись підсніжників було багато, вони зникли. Підсніжник потребує охорони, він занесений до Червоної книги.

Цвіте у березні - квітні. Дуже цінна декоративна рослина. Цибулини отруйні.

Легенда про підсніжник.

Колись, дуже давно, сніг падав на землю, але він був безбарвний, і ніхто його ніколи не бачив. Захотів сніг, щоб і на нього люди дивились й щоб ним, як квітами, милувались. Пішов сніг до червоної рути і попрохав її щоб вона дала йому трохи свого кольору. А рута йому відповіла: « Я червона, і все навкруги буде червоним», - і не дала йому свого кольору. Тоді пішов сніг до зеленої травички й нумо її прохати, щоб вона дала йому трохи свого кольору, але й травичка йому відмовила. Звертався він і до айстри, і до фіалки - і ніхто не допоміг снігу. Лише коли сніг звернувся до білого підсніжника, той дав йому трохи білого кольору. І відтоді, коли сходить сніг, з'являються підсніжники.

2 учень Проліска

Проліска дволиста росте у листяних і мішаних лісах, по чагарниках. Зацвітає зразу після танення снігу. Цвіте у березні-квітні. Декоративна, медоносна і лікарська рослина. У народній медицині використовують цибулини проліски дволистої. Рослина отруйна. Як побачите пролісок у лісі, не зривайте його. Він занесений до Червоної книги України. Найголовніше, суворо забороняється збирати її на продаж. А яка цікава назва - проліска - «про» - провісник нового, «ліска» - розпускається в лісі.

3 учень

Пролісок

Я- перша квіточка весни,

Я - пролісковий цвіт.

Я пережив зимові сни -

І знов родивсь на світ.

Зелені рученьки мої

Листочками зовуть.

Я полюбив ліси й гаї

Живу я здавна тут.

У мене очі голубі,

Такі, як неба синь.

Росту між кленів, між дубів,

Люблю і сонце, й тінь.

І вірю люблять всі мене,

Як весну золоту,

Бо знають, що зима мине,

Коли я розцвіту.

4 учень

Казка Ганни Саксе»»Пролісок»

У богині Снігу народилася дівчинка, яку назвали Сніжинкою. Коли вона підросла, то полюбила юнака на ім'я Південний вітер. Його гарячі обійми розтопили Сніжинку, і вона краплею пішла в землю, розчинилася в ній. Ранньої весни Сніжинка,відчуваючи наближення Південного вітру, диханням розтоплює сніг і, висунувши голівку, заглядає у блакитні очі свого коханого.

Багато пролісків занесено до Червоної книги. Причина їх зникнення інтенсивне збирання.

Після зимового сну найпершими пробуджуються багаторічні трави. Варто сонечку тільки пригріти де - небудь на проталині землю, як тут же з'являються паростки і навіть квітки нетерплячої травички. Такі рослини називають первоцвітами, або пролісками. Для зацвітання проліскам потрібно зовсім трохи тепла.

5 учень Мати - мачуха

Тільки сонечко пригріло,

Мати - й мачуха з'явилась.

Серед чорної землі

Сяють сонечка малі.

Золотим промінням сяють,

Нашу землю зігрівають,

Щоб прокинулась вона

І до нас прийшла весна!

У природі є квіти, які заявляють про себе квіткою, ніби поспішають прикрасити землю, бо бояться, що не встигнуть продовжити свій рід. До таких рослин належить мати - й -мачуха. Своєю квіткою вона схожа на промінчик сонечка. За квіткою з'являється листя, зверху гладеньке, а знизу - пухнасте, м'якеньке й тепле. Саме за це рослину прозвали мати - й - мачуха.

Я лікую від кашлю, простуди,

З мене чай пити корисно всім.

Мати - й - мачуха звуть мене люди.

Я приходжу із лісу в дім.

6 учень Сон- трава

Ще холодні в лісі ранки,

Сніг ще в полі дотліва.

Та розкрила на світанку

Сині очі сон-трава.

Перші теплі квітневі дні. У ярку на пригріві трава зеленішає, хоч на дні ще лежать рештки сивого снігу. Квітка нагадує фіолетову зірку жовтою цяткою в центрі. На ніч у квітки закриваються пелюстки і їй не страшний навіть колючий мороз. Сон - квітка зацвіла - незабаром щире тепло прийде.

7 учень Ряст

Пізніше з'являється ряст, який ще називають «кониками», «півниками». Коли буйно навесні зацвітав ряст, парубки й дівчата ходили в ліс і там топтали ряст, приказуючи:

Топчу, топчу ряст, ряст,

Бог здоров'я дасть, дасть,

Іще буду топтати,

Щоб на той рік діждати!

У народі вважалося, що «топтати ряст» - це означає жити, ходити по землі, а не «топтати рясту»- помирати.

8 учень Фіалка

Ми фіалочки синенькі,

Наші квіти запашні,

Розцвітаємо ми раненько

Скрізь під лісом навесні.

Вітер пестить нас, гойдає,

Бджоли мед із нас беруть.

Соловейко нам співає,

На віночки діти рвуть.

Фіалка любить лісові галявини, прохолоду. Це лікарська рослина.

9 учень Конвалія

Багаторічна трав'яниста рослина з родини лілійних. Листки овальної форми. Білі квітки нагадують дзвіночки. Квітки дуже запашні. Плід - червона соковита ягода. Цвіте рослина у травні-червні. Росте рослина на помірно вологому грунті. Спробуйте завітати до лісу на початку червня. Якщо ніхто не зривав конвалії навесні, ви побачите маленькі ягідки, які утворилися замість квітів. З цих ягідок згодом дозріє насіння, яке сіється само собою. Щоб з цього насіння виросла конвалія, потрібно від шести до восьми років. Самі розумієте, яку невиправну помилку роблять ті, хто зриває квітучу конвалію.

Конвалія

Із зеленої сорочки,

Що зіткав весною гай,

Білі дивляться дзвіночки,

Як зовуть їх - угадай!

Це конвалії у гаї.

VІ. Фізкультхвилинка.

Вчитель

Слово надається біологам-любителям, які склали пам'ятку «Будь природі другом»

(Учні зачитують правила з пам'ятки «Будь природі другом»)

  • Не рвіть на луках і в лісах багато квітів;
  • Кожна квіточка - вам на радість, кожна рослинка - для вашого добра, кожна травинка - для вашого здоров'я.
  • Збираючи лікарські рослини, завжди залишайте частину, щоб вони росли і надалі.
  • Не збирайте з беріз сік, бо вони загинуть.
  • Не ламайте даремно гілок дерев і кущів.
  • З увагою ставтеся до рослин, занесених до Червоної книги.
  • Квіти, занесені до Червоної книги України, можна лише фотографувати, замальовувати.

Вчитель

Письменники повинні були за початком і опорними словами скласти міні-твір.

Початок: Після зими прокидається природа. З приходом весни розквітають первоцвіти.

Опорні слова: природа, бережливе ставлення, рослина, весна, Червона книга, гинуть, зривають квіти для наживи, підсніжники, конвалія, ряст, сон-трава, любити природу.

Міні-твір

Бережіть природу

Після зими прокидається природа. З приходом весни розквітають первоцвіти. В лісах виростають підсніжники, проліски, ряст, сон-трава та інші рослини. Люди для наживи зривають багато квітів, продають їх на ринках. Тому багато первоцвітів зникають. Їх занесено до Червоної книги України. Кожна квітка дарує красу, коли росте в природі і цвіте на волі. Давайте, люди, милуватися красою природи, не приносячи шкоду їй.

Вчитель

Група «Художники-ілюстратори» продемонструють малюнки первоцвітів, використавши олівці та фарби.

А група «Трударі-умійчики» створили образ первоцвітів, використавши кольоровий папір, картон, клей, ножиці.

VІІ. Систематизація і закріплення знань учнів.

· Дидактична гра «Впізнай за описом»

Просто з цибулинки виходять два тоненьких листочки, а між ними тоненьке стебельце з пониклою білою квіточкою, яка з'являється у березні. (Підсніжник)

Тендітна рослинка з двома листками і китицею схожих на небесну блакить квіточок.( Проліска)

Ця рослина не боїться холоду, бо одягнена в пухнасту шубку і волохатих волосин. Листя в неї розсічене, а квіти великі, фіолетові, схожі на вогники. Цвіте у квітні. Занесена до Червоної книги України. ( Сон-трава)

Маленька рослинка з вузенькими листочками і пучечком жовтих зірчастих квіток. Цвіте у квітні. Нею люблять ласувати гуси. (Зірочки маленькі або гусяча цибулька)

· Вправа «Мозковий штурм».

  • Чому ж первоцвіти так швидко зникають з нашої землі?
  • Хто ж винен в зменшенні чисельності первоцвітів?
  • Назвіть причини зникнення первоцвітів.

(Збирання квітів на букети. Винищення місць виростання первоцвітів. Випас худоби в місцях виростання первоцвітів).

VІІІ.Підсумок уроку

1.Вікторина «Загадкова»

1. Перша квіточка весняна

Тихо над сніжком куняла.

Дмухнув вітерець тепленький,

І з'явився цвіт біленький.

(Підсніжник)

2.Тільки вчора теплий вітер

Вість приніс нам від весни,

А сьогодні дивні квіти

Крізь замети проросли.

(Підсніжники)

· Ну а я за ним у квітні

Голубим намистом квітну.

Не одну вже квітку маю -

Сім до неба підіймаю.

(Проліска дволиста)

· Фіолетові фіранки

У світлиці та на ганку.

Фіолетові малята

Весну люблять зустрічати.

(Фіалки)

5.Ми дзвіночки білосніжні,

Аромат в нас ніжний-ніжний.

(Конвалія)

2.Пісня «Будь природі другом»

ІХ.Домашнє завдання

Скласти кросворд про первоцвіти

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати